مقالات

هر آنچه که باید در مورد لنز دوربین مداربسته و انواع آن بدانید!

هر آنچه که باید در مورد لنز دوربین مداربسته و انواع آن بدانید!

انتخاب انواع لنز دوربین مداربسته

دوربین مداربسته یک وسیله ی الکترونیکی است، که به منظور حفظ ایمنی محیط پیرامون استفاده می شود و برای کاربران اهمیت بسزایی دارد. کیفیت یک دوربین نظارت تصویری در ثبت تصاویر با وضوح مناسب می باشد. که این کیفیت بسته به نوع لنز دوربین مداربسته است. برای مطلع شدن از انواع لنز دوربین مداربسته تا پایان مقاله همراه ما باشید

لنز از اصلی ترین اجزا تشکیل دهنده دوربین مداربسته می باشد، که کار انتقال نور از محیط بیرون به سنسور تصویر را به عهده دارد. درواقع لنز، نور را با دریافت و هدایت به سمت سنسور تصویر به فرکانس تبدیل می کند تا با ورود به دستگاه ضبط تصویر آنالوگ (DVR) و تبدیل به اطلاعات دیجیتال تصویر خروجی ثبت شود. بهترین برندهای دوربین مداربسته بدون یک لنز خوب و با کیفیت، جایگاهی در بازار سیستم های امنیتی نخواهند داشت.

 

انواع لنز دوربین مداربسته به دو گروه تقسیم می شوند.

  • لنز ثابت (Fixed Lens)
  • لنز متغیر(Vari Focal Lens)

1- لنز ثابت (Fixed Lens)

این لنز فاصله کانونی ثابتی دارد و قابلیت فوکوس روی تصویر، با حرکت دادن پیچ های تعبیه شده روی دوربین امکان پذیر است، که با تنظیم دستی می توان تصویر را در حالت فوکوس مشاهده نمود.  لنز های ثابت، با فاصله کانونی ثابت زاویه دید ثابتی نیز دارند. این لنز ها مناسب کاربری هایی است که زاویه دید برای ثبت تصاویر مشخص باشد.  لنزهای فیکس در بازار ارزان قیمت و پر طرفدار هستند.

 لنزهای ثابت در دوربین های مداربسته معمولا با فاصله کانونی های 2.8، 3.6، 4، 6 و 12 میلیمتر ساخته می شوند.

2- لنز با فاصله کانونی متغیر(Vari Focal Lens)

لنز وریفوکال نوعی لنز دوربین است که قابلیت تغییر فاصله کانونی خود را دارد، به زبان ساده می‌تواند به صورت زوم اپتیکال دوربین و  به داخل یا بیرون زوم کند. می‌توان این لنزها را طوری تنظیم کرد که محدوده وسیع تری را پوشش دهند، یا این که یک محدوده کوچک را با جزئیات بیشتر نمایش دهند. این لنزها می‌توانند زاویه دید و مقدار زوم را تغییر دهند.

لنزهای وریفوکال دارای محدوده فاصله کانونی مختلفی هستند. کوچک ترین محدوده فاصله کانونی دوربین های مداربسته 2.8- 12 میلی متر و بزرگ ترین آن‌ها 5 – 100  میلی متر است. فاصله کانونی بزرگتر به این معنی است که شما می‌توانید تصاویر را با جزئیات و زوم بالا مشاهده کنید در حالی که مقادیر کوچک تر نشان دهنده زاویه دید گسترده تر و در نتیجه نظارت بر مناطق وسیع تری است.

تغییر فاصله کانونی در برخی از دوربین های مدار بسته به صورت دستی اما در دوربین های حرفه ای تر می‌تواند به صورت اتوماتیک صورت پذیرد. همچنین باید توجه داشت که این لنزها در انواع دوربین مدار بسته اسپیددام، دوربین مدار بسته بولت به کار گرفته می‌شوند، و محدود به نوع خاصی از دوربین نمی شود.

انواع لنز متغیر  (Varifocal)

همنطور که اشاره کردیم می توانیم زاویه دید لنز Valifocal  را تغییر دهیم. بر همین اساس دو نوع لنز Varifocal موجود است، که می توان به لنز های دستی و موتور دار تقسیم کرد.

  • لنز های دستی (Manual)

لنز های دستی دارای پیچ هایی روی بدنه آنها هستند که با چرخاندن آن ها، می توان زاویه دید دوربین را تغییر داد.

  • لنز های موتور دار (Motorized)

در ادامه ی انواع لنز دوربین مداربسته در این نوع لنز ها فوکوس با استفاده از یک موتور و به صورت خودکار انجام می شود. می توان مقدار فاصله کانونی را به وسیله دستگاه NVR یا از طریق مرورگرنیز مشخص کرد، تا دوربین به صورت اتوماتیک فاصله کانونی را روی مقدار مشخص شده تنظیم کند.

قیمت لنزهای موتوردار بیش تر از لنزهای با تنظیم دستی است.

لنز های موتور دار را همچنین می توانیم بر اساس نحوه تنظیم نور عبوری از لنز تقسیم بندی کنیم.

  • Auto Iris

به لنزهایی که نور عبوری در آن ها به صورت اتوماتیک تنظیم می شود، Auto Iris گفته می شود.

  • Fixed Iris

به لنز هایی که نمی توان نور ورودی را تغییر داد Fixed Iris گفته می شود.

  • Manual Iris

به لنزهایی که با تنظیم دستی نور ورودی را می توان تغییر داد Manual Iris  می گویند.

در پایان انواع لنز دوربین مداربسته از مزایای استفاده از لنزهای متغیر می توانیم به انعطاف پذیری در نصب، کیفیت فیلم برداری و تصویر بهتر و راحتی در نصب اشاره کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *